Okaspuude lõikus – täiuslikult vormitud okaspuud

Okaspuud lõikus ja vormimine loob suurepärased võimalused aiakujunduses. Okaspuud on vastupidavad, mitmekesised ja kaunid aastaringselt. Nende vormimine on oskus, mis ühendab aianduse ja kunsti, võimaldades luua pilkupüüdvaid kujundeid ning silmatorkavaid kujundus-elemente.

Milliseid vorme saab okaspuudest luua?

Okaspuid saab lõigata ja kujundada mitmel viisil, sõltuvalt puuliigist ja soovitud tulemusest. Levinumad vormid ja viisid on järgmised:

  • Geomeetrilised kujundid – Pallid, koonused, kuubikud ja püramiidid on klassikalised valikud, mis annavad aiale korrastatud ja modernse ilme ning muudavad kujundatud taime kindlasti aia üheks silmapaistvamaks staariks.
  • Spiraalid ja keerulised mustrid – Spiraaliks lõigatud elupuud või kadakad on populaarsed dekoratiivsed elemendid, mis eristuvad selgelt tavapärasematest vormidest – soolotaimena väga efektne!
  • Pilvekujuline lõikus (niwaki) – Traditsiooniline Jaapani puude ja põõsaste lõikusstiil, mille eesmärk on jäljendada looduse ilmeid (pilve kuju) ja luua kunstipäraseid vorme. Kasutatakse sageli mändide, kadakate ja teiste igihaljaste puude kujundamiseks.
  • Loomade ja kujude vormimine – Võimalik on kujundada okaspuid loomade, objektide, kaareavade ja muude mõttesse tulevate elementide kuju jäljendama. Piiriks on fantaasia ja oskused.

Taimed vajavad vormi lõikamist? Anna oma ideedest teada.

Missugused puud on vormilõikuseks sobivad?

Kõik okaspuud ei ole ideaalsed vormimiseks, aga on osad liigid, mis tajuvad kujundamist ja kärpimist väga hästi.

  • Elupuu – Võimaldab hästi kärpimist ja lõikamist, säilitab vormi ning annab võimaluse luua väga eripalgelisi kujunduselemente.
  • Kadakas – Kadakaid on väga palju erinevaid liike. Populaarsed ja rohkem luuakse vorme, mis kujutavad näiteks bonsailikku stiili, pilvekuju, pisemaid pallikesi ja palju muud.
  • Jugapuu – Äärmiselt hästi lõikamist taluv ja pikaealine. Võimaldab vormida seetõttu väga erisuguselt ja jällegi – piiriks fantaasia!
  • Erinevad männiliigid – Sobib suurepäraselt pilvekujulisteks vormideks ja bonsai-stiilis kasvatamiseks. Hea tulemus võtab aastaid aega, aga võimalik on luua vorme ja stiili, mida kadestab iga aiapidaja.

 

PS! Tähele tuleb panna ja meelde jätta, et vormikuju hoidmine vajab pidevat hooldamist ja lõikust. Vastasel juhul on vorm ilus ainult teatud aja ning kasvab välja ja muutub lohakaks ja vormituks. Samuti on pidevalt lõigates ja hooldades taim tugevam, tihedam ja vorm hoiab paremini. Ühtlasi on järgmisi lõikusi lihtsam teha, sest tugev alusvorm võimaldab kääridega paremini jäljendada juba olemas-olevat taimekuju.

Soovid taimedele vormivat lõikust?

Thuja occidentalis | Smaragd

  • Kasvab sirgelt ja püramiidja kujuga
  • Aeglase kasvuga, kuid tihe ja dekoratiivne (aastane juurdekasv kuni 20 cm)
  • Täiskasvanud kõrgus: 3–5 meetrit
  • Ideaalne madalamate hekkide jaoks
  • Sobib hästi soolotaimeks

Smaragd hekitaimena

Smaragd on üks populaarsemaid elupuu sorte hekkide jaoks, kuna selle tihe ja elegantne kasvukuju tagab esteetilise tulemuse. Kuigi see kasvab aeglasemalt kui ‘Brabant’, on ta hoolduse mõttes lihtsam ja vajab vähem pügamist.

  • Istutuskaugus: Soovitatav on istutada 40–50 cm vahedega, et taimed moodustaksid ühtlase ja ilusa heki.

 

  • Kasvukiirus: Kasvab umbes 20–30 cm aastas, mistõttu on see pigem aeglasema kasvuga võrreldes ‘Brabantiga’.

 

  • Kärpimine: Vajab pügamist ainult korra aastas (kevadel või varasuvel), et säilitada korrektne kuju.

 

  • Kastmine: Esimestel aastatel vajab regulaarset kastmist, kuid täiskasvanuna on ta üsna vastupidav kuivusele.

 

  • Talvekindlus: Väga hea külmakindlus, ei vaja erilist kaitset talveks.

Smaragd sobib hästi neile, kes soovivad madalama hooldusvajadusega, kuid elegantset ja tihedat hekk-taime.

Landscape Construction

Patios & Courtyards

Property Maintenance

Millal on aeg elupuuhekki lõigata?

On aiapidajaid, kes lõikavad/lasevad lõigata hekki ainult korra aastas kui samal ajal teised teevad lõikuse kahel või enamal korral. Gardenor soovitab tiheda ja tugeva heki saavutamiseks kindlasti vähemalt hooajal kahel korral hekki lõigata.

Kevadine lõikus (märts–mai)

Varakevadel tehtud lõikus aitab ergutada uut kasvu ja kujundada heki soovitud vormi. Enne tärkamist tehtud lõikamine võimaldab puudel hooajaks hästi taastuda.

Sügislõikus (september–oktoober)

Liiga hilja sügisel lõikamine võib muuta taimed külmaõrnaks. Kui on vaja teha korrigeerivaid lõikamisi, tuleks see teha varasügisel, et taimed jõuaksid enne talve taastuda.

Suvelõikus (juuli–august)

See on parim aeg heki kõrguse ja laiuse korrigeerimiseks. Suvel lõigates püsib hekk kauem vormis, kuna tugev juurdekasv on juba toimunud.

Talvine lõikus (soovitame vältida)

Talvel lõikamist ei soovitata, kuna külmakraadid võivad kahjustada värskelt lõigatud oksi ning pidurdada kevadist kasvu.

Landscape Construction

Patios & Courtyards

Property Maintenance

We offer an award-winning design and installation.

Our mission has been to design and beautifully maintain spaces for you and your family to enjoy – spaces that allow you to love where you live.
Close Search Window